دوراهی پول و لذت

پول درآوردن حال مارا خوب نمی‌کند. پول درآوردن از کاری که دوست داریم حال مارا خوب میکند.

شاهین کلانتری

فانتزی: لغت فرانسوی به معنای هوس، میل، خواست، وهم. (لغتنامه دهخدا)

مزخرف: هرچیز آرایش داده شده. (لغتنامه دهخدا)

.

بعد از گذشت هفت سال از سالی که کنور دادم، وقتی به آن فکر می‌کنم اضطراب می‌گیرم. آن روزها از همه کس می‌شندیم که باید حداقل روزی دوازده ساعت درس بخوانم تا بتوانم نتیجه‌ی مناسبی بگیرم. (مناسب از دید جامعه) گاهی خسته می‌شدم، دلم می‌خواست به هر طریقی از زیر درس خواندن شانه خالی کنم. دلم برای کتاب های داستان تنگ شده بود. اما نزدیک شدن به آنها می‌توانست به قیمت تباهی آینده و زندگی‌ام تمام شود.

من عاشق هندسه بودم. وقت‌هایی که خیلی درمانده می‌شدم، کتاب تست هندسه را باز می‌کردم و شروع می‌کردم به حل مفصل مسائل. ( رشته‌ی من تجربی بود و راه تستی مسائل هندسه را نمی‌دانستم!) در این ساعت‌ها اصلا نمی‌فهمیدم که زمان چگونه می‌گذرد. اینجا بود که هم درس خوانده بودم و هم نه.

شاید فکرد کنید که من سر خودم را کلاه می‌گذاشتم( همینطور هم هست) و اگر در آن ساعات رمان خوانده بودم سنگین‌تر بودم. من نه می‌توانستم جلوی خانواده و جامعه بایستم و بگویم از کنکور و این جوسازی‌ها خسته‌ام و نه می‌توانستم اشتقیاق‌ درونی خودم را ساکت کنم. در برزخ بین کار زیاد و برآوردم انتظارات آن‌ها و خوشگذرانی گیر کرده‌بودم.من با این‌که اصل لذت را فراموش کرده بودم، مثل یک سیستم دفاعی ناخودآگاه از آن استفاده می‌کردم. چیزی که در زندگی مثل زره فولادین عمل میکند تا از هر سختی جان سالم به‌در ببریم. لذتی که می‌توانست بین درس‌خواندن‌های طولانی و خستگی مانعی باشد.

بعضی‌ها هم ممکن است ‌بگویند باید به درس‌های دیگر نمک و فلفل می‌زدی و برای خودت علاقه ایجاد می‌کردی! مزخرف است.

 تمام طول مسیر زندگی هممینطور است. اگر کارت را دوست نداری و صرفا برای پرستیژ و یا درآمد خوب به آن چسبیده‌ای، حاصلی جز پیر شدن در بر ندارد.

راه حل این است که  به فانتزی‌هایت توجه کنی. ببینی از بچگی چه کاری را از ته قلبت دوست داشتی و به دنبال آن برویی. بعد از مدتی می‌توانی فریاد بزنی:

هیچکس بیشتر از من کار نمی‌کند؛ هیچکس هم به اندازهی من خوش نمی‌گذراند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت