کوچینگ به زبان ساده

کوچینگ می‌تواند به تعداد تمام افرادی که آن را تجربه کرده‌اند، تعاریف متفاوتی داشته‌باشد. این نوشته، مجموعه‌ای از مطالبی است که تاکنون آموخته‌ام و هر هفته به روز رسانی می‌شود.

ماه‌ها بود که خشمی سنگین را با خودم حمل می‌کردم. خشمی که عامل آن را یکی از دوستانم می‌دانستم. هربار که کمی آرام می‌شدم، دوباره پیام می‌داد. دوباره گر می‌گرفتم و کاری از دستم برنمی‌آمد. راه‌حل‌های زیادی به ذهنم رسید که به علت خشونت زیاد، بهتر است آن‌ها را اینجا بازگو نکنم. بعد از روزهای طولانی و کشمکش‌های درونی فراوان، تصمیم گرفتم فکری به حال خودم بکنم. شنیده بودم که یک کوچ می‌تواند به من کمک کند.

در یک جلسه‌ی 45 دقیقه‌ای کوچینگ شرکت کردم. این جلسه، مثل یک سطل آب بود که آتش درون مرا خاموش کرد. در دقیقه‌ی 50 که تلفن را قطع کردم، گیج و منگ بودم. او(خانوم کوچ!) در عرض چند دقیقه چه کار کرده بود که من در چند ماه از پس آن برنیامده بودم؟(پایین‌تر توضیح خواهم داد که او دقیقا چکار کرد) ترسیدم؛ این همه مدت حسی را با خودم حمل کرده بودم، عذاب کشیده بودم، دیگری را مقصر دانسته بودم، یک رابطه‌ی دوستانه چندین ساله را تا مرز فروپاشی برده بودم و حالا آن حس برایم هیچ شده بود. چند دقیقه‌ای به خودم خندیدم. خنده‌ای مثل خوردن یک تکه شکلات تلخ که لذتش بر طعم عجیبش می‌چربید.

دوستم چه شد؟ مثل زمان‌های پیش از دلخوری، با او رفاقت می‌کنم! این داستان را تعریف کردم تا مقدمه‌ای باشد برای معرفی کوچینگ.

کوچ کیست؟

کوچ یا مربی، کسی است که فرآیند کوچینگ را جاری کرده و جلسه را با ابزارهایی که در دست دارد_ از جمله گوش شنوا، مهارت پرسشگری و بازخورد صحیح_ مدیریت می‌کند.

+بعضی‌ها از معادل‌هایی مثل تسهیل‌گر و رهیار نیز برای این واژه استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید برای خود یک کوچ انتخاب کنید:

در ابتدا توجه داشته باشید که یک کوچ باید در مراکز معتبر آموزش دیده باشد. با قوانین ICF (فدراسیون جهانی کوچینگ) آشنا باشد و صلاحیت‌های او توسط یک مرجع معتبر تائید شده باشد.

پس از آن، به این ویژگی‌ها توجه کنید:

 • یک کوچ باید علاوه‌بر خوشبین بودن، به توانایی‌های کوچی، به عنوان یک انسان هوشمند، ایمان کامل داشته باشد.
 • او خود را بالاتر یا پایین‌تر از مراجع خود نمی‌داند. بلکه کاملا برابر و دوشادوش مراجع در مسیر رشد گام برمی‌دارد.
 • کوچ در هر شرایطی بی‌طرف است و از هرگونه قضاوت دوری می‌کند.
 • همواره آرامش خود را حفظ می‌کند. مهربان وصمیمی است.
 •  یک کوچ باید از توانایی مدیریت شخصی و مدیریت زمان،تمرکز بالا و صبر برخوردار باشد.
 • او همواره در حال یادگیری است و دغدغه‌ی توسعه‌ی فردی دارد.

کوچی به چه کسی گفته می‌شود؟

در زبان فارسی نزدیکترین واژه به کوچی، «مُراجِع» است. در داستانی که برایتان تعریف کردم، من نقش کوچی را داشتم.

مراجعین جلسات کوچینگ افرادی سالم و عموما موفق هستند. آنها دغدغه‌ی پیشرفت دارند و به دنبال بهبود شرایط زندگی خویش هستند.

چهار دسته افراد اگر از جلسات کوچینگ استفاده کنند، نتیجه‌ی دلخواه را نخواهند گرفت:

کسانی که فکرشان باز نیست.

کسانی که عملکردشان در زندگی به‌طور فراگیر مختل شده و نیاز به کمک یک درمانگر دارند.

 کسانی که تمایلی به پیشرفت ندارند.

کسانی که به صورت افراطی به کسی اعتماد نمی‌کنند.

 

کوچینگ چیست (یکم)

کوچینگ یک گفت و گوی هم‌دلانه و حمایتی بین کوچ و مراجع است که باعث خودباوری، خودآگاهی و حرکت رو به جلوی مراجع می‌شود. در این گفت و گو، فرآیندی پیش گرفته می‌شود که شکاف بین علم و عمل را از بین می‌برد. کوچ از ابزارهایی استفاده می‌کند که نقش آینه و چراغ قوه را برای مراجع بازی می‌کنند، اولی باعث خودآگاهی و دومی باعث اطمینان در برداشتن قدم و انتخاب بهترین راه‌ می‌شود.

به بیان دیگر:

کوچینگ یک رابطه‌ی تعاملی بین کوچ و کوچی است. این رابطه بر اساس حقیقت، صداقت و اعتماد بنا می‌شود. در این رابطه، کوچ از مهارت‌های ارتباط موثر استفاده می‌کند تا شرایطی به دور از دغدغه و استرس ایجاد کند، جوری که مراجع، صمیمت و آرامش را احساس کند. در این ارتباط، کوچ با پرسش‌های موثر، سعی در شناخت علایق و توانایی‌های کوچی دارد.

.در داستانی که در ابتدا خواندید، همدلی کوچ با من باعث شد احساسم را به رسمیت بشناسم و برای تغییرش اقدامی انجام بدهم.

کوچینگ چیست(دوم)

همه‌ی ما از قسمت‌هایی از زندگی خود رضایت کامل داریم و دوست داریم نواقص موجود را تا حد امکان برطرف کنیم و بتوانیم آنطور که ایده‌آل ماست زندگی کنیم. کوچینگ سعی می‌کند رسیدن به دنیای ایده‌آل مراجع را تسهیل کند. این تسهیل‌گری شامل شناسایی موانع و برطرف کردن آنان نیز می‌شود. در تمام مسیر، تمرکز بر توانایی‌های مراجع است.

کوچینگ فرآیند آزادسازی پتانسیل افراد برای به حداکثر رساندن عملکرد آنان است.

سر جان وایت‌مور

کوچینگ چیست(سوم)

کوچینگ یک سفر به درون مراجع است و شما را به خودتان معرفی می‌کند. یک کوچ بدون قضاوت به سخنان شما گوش می‌دهد، با سوالات و بازخوردها، توانایی‌هایتان را به شما نشان می‌دهد و در عین حال با صداقت، نقاط قابل بهبود و باورهای محدودکننده‌ی شما را هم از قلم نمی‌اندازد. خودشناسی حاصل از کوچینگ،به مراتب عمیق‌تر و دقیق‌تر از تست‌های روانشناسی است.

.در داستان بالا، این سفر درونی به من کمک کرد تا متوجه شوم که دقیقا چه چیزی باعث عصبانیت من شده. و بدانم که آیا قابل تغییر هست؟

برای چه موضوعاتی می‌توان به یک کوچ مراجعه کرد؟

یک نکته

در کوچینگ، اعتقاد بر این است که اگر انسان به مسئله‌ای برخورد کند، توانایی حل آن را نیز داراست. این مورد، سبب می‌شود برخی بپرسند:«اگر من توانمند هستم و می‌توانم مشکلم را حل کنم پس چه ضرورتی دارد که به یک کوچ مراجعه کنم؟» برای پاسخ به این پرسش بهتر است به چند چیز توجه کنیم.

1.

همه‌ی ما وقتی با مسئله‌ای روبرو می‌شویم، دید جامعی نسبت به مسئله نداریم. یک کوچ زاویه‌ی دید من را نسبت به مسئله تغییر می‌دهد. همچنین در جلسات کوچینگ، ابعاد مختلف مسئله به‌طور دقیقی بررسی می‌شود.

2.

انسان به نحوه‌ی تفکر خود دسترسی ندارد. ابزارهای کوچینگ به ما نشان می‌دهند که کجا نحوه‌ی تفکرمان اشتباه است.

کوچینگ به افراد کمک می‌کند بیاموزند بدون اینکه آموزش ببینند.

تیموتی گالوی

3.

یک کوچ کمک می‌کند تا شما روی هدفتان متمرکز باقی بمانید و در راه رسیدن به آن، ناامید نشوید.

4.

کوچینگ در راه رسیدن به اهداف درست مثل کاتالیزور عمل می‌کند.

5.

یک کوچ ماهیگیری را به شما آموزش می‌دهد. او راهکاری به شما ارائه نمی‌دهد. بلکه موتور تفکر شما را به کار وامی‌دارد و تصمیمات شما را به چالش می‌کشد. بعد از چند جلسه، شما مهارت حل مسئله را می‌آموزید. خودتان مسائل را آسان‌تر حل می‌کنید و احساس اعتمادبنفس و پیروزی به شما دست می‌دهد.

6.

مهم‌ترین دستاورد کوچینگ این است که یا خودآگاهی شما بالاتر می‌رود، یا مسئولیت‌پذیریتان بیشتر می‌شود و یا هردوی این‌ها همزمان انتخاب می‌افتد و در نتیجه، کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت.

تعریف من از کوچینگ

من کوچینگ را تسهیل‌گر رویارویی انسان با خویش می‌دانم. (بعدها در این‌باره بسیار خواهم نوشت)

اگر تجربه‌ی جلسات کوچینگ را دارید، تعریف خودتان از کوچینگ را برایم بنویسید.

 

2 پاسخ

 1. به نظر من کسی تا تجربه جلسات کوچینگ رو نداشتا باشه نمیتونه اینقدر قشنگ توضیح بده که چه اتفاقی براش میفته 💪💪
  عااالی بود
  بهتون تبریک میگم 😊

  1. سپاس‌گزارم استاد. دانسته‌های کوچینگیم رو مدیون شما هستم که در علم بخشنده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *