mashroom1

علت استفاده از گوشی

مدت‌هاست گوشی را شب‌ها نیم ساعت قبل از خواب خاموش می‌کنم و صبح تا زمانی که جلسه یا تماس مهمی نداشته باشم آن را روشن نمی‌کنم. امروز ساعت دو نیم بعد از ظهر گوشی را روشن کردم. دو پیام کاری را که دریافت کرده بودم پاسخ دادم و پس از آن انگار گوشی به دستم چسبیده بود. ظاهرا همین که گوشی را در دست داشتم انتظار داشتم سرگرم بشوم و خستگی کار بی‌وقفه‌ی صبح از تنم دربیاید. شاید هم کار کسی به من می‌افتاد و من می‌توانستم در لحظه، سوپرمن‌وار آن را حل و فصل کنم. پس چند دقیقه بیشتر در گوشی ماندم. دودقیقه خواندن پیام و پاسخ دادن تبدیل شد به ده دقیقه در گوشی چرخیدن: چک کردن دمای هوا و چک کردن ایمیل‌ها و پیامک‌ها. البته که از اینسنتاگرام لوگ اوت بودم (همین کار ساده باعث می‌شود وارد اینستاگرام نشوم و برای خودم وقت بخرم) اگر وارد این اپلیکیشن می‌شدم حداقل یک ساعت مشغول ریپلای کردن استوری‌ها، جواب دادن به پیام‌ها و دیدن تازه‌های اکسپلور بودم.

این موضوع باعث شد این متن را بنویسم و از شما بپرسم که شما به چه علت از گوشی هوشمند استفاده می‌کنید؟

شاید چون:

  • در قرن 21 زندگی می‌کنید و همه از گوشی استفاده می‌کنند.
  • دوست دارید بی‌وقفه با دوستان و آشنایان در ارتباط باشید.
  • با گوشی کنترل می‌کنید که همسر و فرزندتان کجا هستند و چه می‌کنند.
  • قیمت دوربین عکاسی بسیار بالاست و گوشی جایگزین آن است.
  • تفریح و سرگرم و شدن در فضای آنلاین ساده است.
  • کتاب‌های الکترونیکی را به کتاب‌های کاغذی ترجیح می‌دهید.
  • ارتباط با مشتریان با تلفن هوشمند راحت‌تر شده.

شاید همه‌ی دلایل بالا (به علاوه‌ی چند دلیل کاملا شخصی) درمورد شما صدق می‌کند.

و یا شاید در ابتدا می‌دانستید که چرا از گوشی هوشمند استفاده می‌کنید اما الان از سر رفتاری عادت‌گونه به سراغ آن می‌روید و ساعت‌ها وقت خود را با آن می‌گذرانید.

اندکی زمان بگذارید و علت شخصی استفاده از گوشی هوشمند را برای خودتان مرور کنید. بهتر است این علت‌ها را بنویسید.

در نوشتن علت‌ها، یک یا چند علت کلی برای کار کشیدن از گوشی هوشمند بنویسید. می‌توانید در این مرحله به این سوال پاسخ دهید که: گوشی برای من چه کاری انجام می‌دهد؟

سپس هر بار که به سمت گوشی می‌روید، به طور خاص بنویسید که علت استفاده‌ی شما از گوشی در آن لحظه چه چیزی است. اینگونه متوجه می‌شوید که علت اصلی شما برای استفاده از گوشی کدام است.

این علت هرچه که باشد، اگر به آن آگاه نباشید، کنترل رفتار شما را در دست می‌گیرد و  شما را وادار می‌کند برای رسیدن به آن و رفع یک نیاز، هر زمان که گوشی به دست می‌گیرد، آنقدر در میان اپلیکیشن‌ها، صفحات و مخاطبان مختلف بچرخید تا بلاخره به چیزی که او می‌خواهد برسد. زمانی که شما به علت رفتاری آگاه می‌شوید، راحت‌تر می‌توانید آن را مدیریت کنید. هرچند که آگاهی اولین قدم است. بعد از این آگاهی، هر زمان که بیهوده در گوشی می‌چرخید، مچ خودتان را بگیرید و به خود یادآور کنید که بیش از حد نیاز در گوشی هستید و اینگونه راحت‌تر می‌توانید به اولویت‌های مهم‌تر برگردید.

بعد از اینجا کجا بریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تارا یاراحمدی هست.

Copyright ©2021