mashroom1

روزهایی که هیچ چیز سرجایش نیست

شب خواب­‌های عجیب می­‌بینی: از آن خواب‌­هایی که نتیجه­‌ی خوردن شام سنگین و دیدین سریالی جنایی آخرشبی است. صبح با صدای دعوای همسایه از خواب بیدار می‌­شوی. پرندگان ماشینت را مورد عنایت قرار داده‌­اند. اینترنت با سرعت حلزون کار می‌­کند. سوزش معده دارید. تلفن همراهت هنگ می‌­کند. با دوستت دعوا می‌­کنی. و این لیست تا آن لحظه که سعی می‌­کنی بخوابی اما خوابت نمی‌­برد، ادامه دارد.

در این گونه روزها احساسات منفی به شکل طبیعی ایجاد می‌­شوند و چون همه‌­ی نشانه­‌های حال بهم زن پشت سر هم اتفاق می‌­افتد، هضم این هیجانات دشوار می­‌شود. و درنتیجه‌­ی آن، حفظ آرامش و متمرکز ماندن روی انجام کارها به سختی اتفاق می‌­افتد.

در چنین مواقعی تجربه‌­ی احساسات، پیشبرد کارها و حتی استراحت کردن نیاز به توقفی کوتاه دارد، و چون ما همگی انسان‌­های قرن 21 هستیم، توقف اضطرابمان را بیشتر می‌­کند و ترجیح اولیه‌­ی همه‌­مان این است که توقف نکنیم.

بدون توقف ادامه دادن چه نتیجه­‌ای خواهد داشت؟ به نظر می‌­رسد هرچه زمان بیشتری در این وضعیت باقی بمانیم، بسته به شرایط بیرونی آن روز، اگر هم بتوانیم کارهایمان را انجام دهیم، احتمال کارخرابی بالاتر می‌­رود.

موفقیت‌ و شکست ما در گرو اقدامات کوچکی است که در طول زمان انجام می‌دهیم.

راهکار من برای چنین روزهایی شیوه‌­ی خاصی از برنامه‌­ریزی است. در این نوع برنامه‌­ریزی، در ابتدای هر ماه، شما برای هرکدام از پنج حوزه‌ی­ زندگی­تان، یک اقدام تعریف می‌­کنید و خودتان را موظف کنید در هر وضعیتی که قرار داشتید، آن یک کار را انجام دهید. این کار حداقل کاری است که می‌­تواند در طول زمان سبب پیشرفت شما می‌­شود. سعی کنید تا حد ممکن جزئیات اقدام مورد نظر خود را از پیش تعیین کنید تا بتوانید در روزهای سخت، بدون فکر کردن، دست به اقدام بزنید.

این پنج حوزه شامل: سلامتی، ارتباطات، شغل، ذهن و تفریحات هستند.

در برنامه­‌ریزی­‌های روزانه­‌تان، می‌­توانید هرچقدر زمان که لازم است و هر کاری که لازم است را در برنامه بگنجانید و سعی­تان را بکنید آن‌­ها را انجام بدهید. و اگر عاملی مزاحمتان شد و نتوانستید به برنامه پایبند باشید، خیالتان راحت است که کاری مهم و اساسی را (در راستای اهداف کلی‌­تان) انجام داده‌­اید.  یادمان باشد، برآیند اقدامات ما مهم‌­تر از کارهای لحظه­‌ای ماست.

می‌توانید فایل برنامه‌ریزی من را در زیر دانلود کنید:

دانلود فایل ورد برنامه‌ریزی

دانلود فایل پی‌دی‌اف برنامه‌ریزی

بعد از اینجا کجا بریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تارا یاراحمدی هست.

Copyright ©2021