mashroom1

روزهایی که هیچ چیز سرجایش نیست

شب خواب­‌های عجیب می­‌بینی: از آن خواب‌­هایی که نتیجه­‌ی خوردن شام سنگین و دیدین سریالی جنایی آخرشبی است. صبح با صدای دعوای همسایه از خواب بیدار می‌­شوی. پرندگان ماشینت را مورد عنایت قرار داده‌­اند. اینترنت با سرعت حلزون کار می‌­کند. سوزش معده داری. تلفن همراهت هنگ می‌­کند. با دوستت دعوا می‌­کنی. و این لیست تا آن لحظه که سعی می‌­کنی بخوابی اما خوابت نمی‌­برد، ادامه دارد.

در روزهای این‌چنینی احساسات منفی به شکل طبیعی ایجاد می‌­شوند و چون همه‌­ی نشانه­‌های حال بهم زن پشت سر هم اتفاق می‌­افتد، هضم این هیجانات دشوار می‌شود. و درنتیجه‌، حفظ آرامش و متمرکز ماندن روی انجام کارها به سختی اتفاق می‌­افتد.

در چنین مواقعی تجربه‌­ی احساسات، پیشبرد کارها و حتی استراحت کردن نیاز به توقفی کوتاه دارد، و چون ما همگی انسان‌­های قرن 21 هستیم، “توقف” اضطرابمان را بیشتر می‌­کند و ترجیح اولیه‌­ی همه‌­مان این است که توقف نکنیم.

بدون توقف ادامه دادن چه نتیجه­‌ای خواهد داشت؟ به نظر می‌­رسد هرچه زمان بیشتری در این وضعیت باقی بمانیم، بسته به شرایط بیرونی آن روز، اگر هم بتوانیم کارهایمان را انجام دهیم، احتمال کارخرابی بالاتر می‌­رود.

موفقیت‌ و شکست ما در گرو اقدامات کوچکی است که در طول زمان انجام می‌دهیم.

راهکار من برای چنین روزهایی شیوه‌­ی خاصی از برنامه‌­ریزی است. در این نوع برنامه‌­ریزی، در ابتدای هر ماه، برای هرکدام از پنج حوزه‌ی­ زندگی­ت، یک اقدام تعریف می‌­کنی و خودت را موظف می‌کنی در هر وضعیتی که قرار داشتی، آن یک کار را انجام دهی؛ حتی اگر سنگ از آسمان ببارد. این کار، حداقل کاری است که می‌­تواند در طول زمان سبب پیشرفت کلی در مسیر اهداف ­شود. در این برنامه، سعی می‌کنی تا حد ممکن جزئیات اقدام مورد نظر خود را از پیش تعیین کنی تا بتوانی در روزهای سخت، بدون فکر کردن، دست به اقدام بزنی.

این پنج حوزه شامل: سلامتی، ارتباطات، شغل، ذهن و تفریحات هستند.

در برنامه­‌ریزی­‌های روزانه­‌ت، می‌­توانی هرچقدر زمان که لازم است و هر کاری که لازم است را در برنامه بگنجانی و سعی­ کنی آن‌­ها را انجام دهی. و اگر عاملی مزاحمت شد و نتوانستی به برنامه پایبند باشی، خیالت راحت است که کاری مهم و اساسی را (در راستای اهداف کلی‌­ت) انجام داده‌­ای.  یادمان باشد، برآیند اقدامات ما مهم‌­تر از کارهای لحظه­‌ای ماست.

می‌توانی فایل برنامه‌ریزی من را در زیر دانلود کنی:

دانلود فایل ورد برنامه‌ریزی

دانلود فایل پی‌دی‌اف برنامه‌ریزی

بعد از اینجا کجا بریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تارا یاراحمدی هست.

Copyright ©2021